Zalain %2 20 Gr Krem

# A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
ÖNEMLİ UYARI:
Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir!
Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından sitemiz sorumlu tutulamaz.

Üretici Firma Adeka İlaç ve Kimyasal Ürünler San. Ve Tic. A.Ş.

Etken Madde: Sertakonozol Nitrat

Kategori: Jinekoloji/Antifungal

Fiyat 8,9 TL

Barkod No 8699587352187

Formülü:

Sertakonazol nitrat %2

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik özellikler
Serta kan azol, patoj eni k ma nta ri a r (Can dida albicans, C. tropicalis, C. spp. Pityrosporum orbiculare, Torulopsis, Malassezla), dermatafitler (Trichophyton, Epidermophyton ve Microsporum), appartünistik filamentaz mantarlar, mukaz membran ve derideki enfeksiyanlara neden alan veya eşlik eden diğer gram pozitif germler (Staphylococcus ve Streptococcus) gibi geniş etki spektrumu alan ve tapikal alarak kullanılan yeni bir imidazal türevidir.

Sertakanazal, fungal membranda doğrudan hasara yalaçarak fungisidal ve mantar ve maya membranlarında en önemli rolü aynayan sterol alan ergasterol biyolojik sentezini doğrudan inhibe ederek fungistatik etki göstermektedir.

Farmakokinetik özellikler
Topikal sertakonazol deriye iyi penetre olur ve ciltte retansiyan süresi uzundur
İnsanlarda yapılan farmakokinetik çalışmalarda, dermatolojik uygulamadan sanra Sertakonazol'ün sistemik absarpsiyan seviyesinin çak düşük olduğu gösterilmiştir.
Sertakonazol geniş emniyet marjına sahiptir ve cilt tarafından iyi tolere edilir.
Sertakanazol lokal uygulamadan sanra epidermisin cutis tabakasını geçer ve etken maddenin yarısı ilk 2 saat içinde emilir . 24 saat içinde ise ilacın %70inden fazlası cutis bariyerini aşar.

Endikasyonları:

Zalain Krem, Tinea pedis (ayak mantarı), Tinea cruris (Hebra's eczema), Tinea carparis (Herpes circinatus), Tinea barbae (sakal mikozu) ve Tinea manus, Candidiasis (Monoliasis) ve Pityriasis versicolor (Pityrasparum orbiculare) gibi deri yüzeyi mikozlarının tapik tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Sertakonazol ve azol türevlerine karşı allerjik olduğu bilinen hastalarda kantrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Zalain %2 Krem oftalmik tedavide kullanılmaz.

Gebeler, Emzikliler için uyarılar
Aşırı miktarda yüzeyel uygulama yapıldıktan sanra bile plazmada tesbit edilebilecek kansantrasyanda bulunmamasına rağmen hamilelik ve lahusalık sırasındaki güvenirliği belirgin olmadığından risk-yarar aranı değerlendirilmelidir. Hamilelik kateciorisi: C

Yan etkiler/Advers etkiler:

Lokal tedavide Sertakonazol'ün güvenirliği mükemmeldir. Hiçbir toksik etkisi veya fotosensitiviteye neden olduğu görülmemiştir. Tedavinin kesilmesine neden olmaksızın tedavinin ilk günlerinde çok hafif düzeyde lokal ve geçici eritamatoz reaksiyonlar bildirilmiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Hiçbir ilaç etkileşimi bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Zalain %2 Krem günde bir veya iki kez (tercihen gece veya 1 sabah 1 akşam) lezyonun bulunduğu bölgenin yaklaşık 1 cm kalınlığındaki çevresi de dahil olmak üzere nazik ve homojen biçimde tatbik edilir.
İyileşmenin görülmesi için gereken tedavinin süresi etiyolojik ajanın ve enfekte olan bölgenin tipine göre hastadan hastaya değişiklik gösterir. Genelde klinik ve mikrobiyolojik açıdan tam bir iyileşme sağlamak için dört hafta sürekli bir tedavi önerilir; ki bu süre hastaların çoğunda iki ila dört haftalık bir tedavi ile sağlanmıştır.
Sertakonazol çocuklarda da günde tek doz şeklinde tatbik edilir.

Doz Aşımı ve Tedavisi
Etken maddenin konsantrasyonu ve uygulama yolu dikkate alındığında zehirlenme mümkün değildir. Ancak kaza ile yutulması durumunda uygun semptomatik tedavi uygulanmalıdır.
Anahtar Kelimeler: Zalain %2 20 Gr Krem prospektüsü, neler için kullanılır, etkileri, Zalain %2 20 Gr Krem yan etkileri, Zalain %2 20 Gr Krem fiyatı, ilaç bilgileri