Zefiran Forte {100 ml Solüsyon Şişe}

# A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
ÖNEMLİ UYARI:
Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir!
Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından sitemiz sorumlu tutulamaz.

Üretici Firma İlsan-İltaş İlaç ve Hammaddeleri San. A.Ş.

Etken Madde:

Kategori: Sistemik Antiinfektifler, Antibiyotikler/Antiseptik, Dezenfektan

Fiyat 0 TL

Formülü:

100 cc'de;
Benzalkonyum klorür 10 g,
Koku verici;Lavanta esansı

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Zefiran solüsyon tavsiye edilen dilüsyonlarda cilt,mukoz membran ve yanıklarda cildin ameliyat öncesi hazırlanmasında cerrahların el,kol,eldiven temizliğinde,yanık tedavisinde; vücut boşlukları mesane,uretra ve vajinal duşlarda endikedir.

Kontrendikasyonları:

İritasyon ve kimyasal yanıklara yol açabileceğinden okluzif pansumanlarda,alçı tatbikinde, anal ve vajinal tamponlarda kullanılmamalıdır. Gözle temas ettirilmemelidir.

Uyarılar/Önlemler:

HARİCEN KULLANILIR.

ÇÖZELTİLER MUSLUK SUYU İLE HAZIRLANMAMALI DİSTİLE SU VEYA KAYNATILIP SOĞUTULMUŞ SU KULLANILMALIDIR.Zefiran Forte solüsyonu kuvvetli sabun çözeltileri ile,kloroksilenol ve lizol çözeltileri gibi sabun içeren antiseptiklerle,anyonik deterjan bulunan çözeltilerle karıştırılmamalıdır. Kalsiyum,magnezyum,demir ve aluminyum gibi katyonlarla etkileştiği için çözeltiler çeşme suyu ile hazırlanmamalı bu amaçla distile su kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Belirtilen konsantrasyonlarda ve dahilen kullanılmadığında belirgin bir yan tesiri yoktur.

İlaç etkileşimleri:

Zefiran Forte Solüsyon aşağıdaki maddelerle geçimsizdir;

Alüminyum, benzilefedrin, %5 borik asit,karamel,sitrik asit, etil paraben,hidrojen peroksit,iyot,kaolin,lanolin,fizostigmin pilokarpin nitrat (%3 veya daha yoğun), potasyum iyodür, potasyum permanganat,saponin (%0.1-0.5),salisilatlar, gümüş tuzları,sodyum sitrat ve tartarat,sodyum lauril sülfat, çinko oksit,çinko peroksit ve çinko sülfat.

Kullanım şekli ve dozu:

Zefiran Forte çözeltileri dahilen kullanılmaz.

ÇÖZELTİLER MUSLUK SUYU İLE HAZIRLANMAMALI DİSTİLE SU VEYA KAYNATILIP SOĞUTULMUŞ SU KULLANILMALIDIR.

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;

Tıbbi maksatla aşağıda belirtilen konsantrasyonlarda kullanılır.

Kullanım Amacı Konsantrasyon Dilüsyon Oranı Zefiran(cc)/ Zefiran/su Distile su(Litre) Mesane yıkanması 2.5 cc'ye kadar Zefiran/ 1/2000-1/500 1.25 Litre su Vajinal yıkama 2.5ccZefiran/1.25 Litre su 1/500-1/200 5cc Zefiran/1 Litre su Göğüs ve meme ucu (5cc-10cc)Zefiran/1Litre su 1/200-1/10 koruyucusu hijyenik bakımı Giysilerin Steri- 2.5cc Zefiran/1Litre su 1/400 lizasyonu Genel dezenfektan 10cc'ye kadar Zefiran/ 1/800-1/100 1Litre su

Cilt antisepsisi 5cc-10cc)Zefiran/1Litre su 1/200-1/100
Yara temizliği 2.5ccZefiran/1.25 Litre su 1/500-1/100 (Kesik,sıyrık, ısırık ) 10ccZefiran/1 Litre su
Çeşitli cerrahi aletlerle,makina aksamının temizlik ve dezenfeksiyonda 10cc Zefiran/1Litre su 1/100
Aletlerin korunması için kullanılacak solüsyona %0.1 sodyum nitrit ilave edildiğinde paslanma önlenir.
AŞIRI DOZ ve TEDAVİSİ :
Kazayla alındığında;toksik dozu 1-3 gram arasındadır.Toksisite belirtileri bulantı, kusma ve son devrede kollaps vekomadır.Solüsyon özellikle ösefagus ve mide-barsak kanalında lokal iritasyona sebep olur.Aşırı dozların oral olarak alınmasını takiben huzursuzluk, anksiyete, dispne,siyanoz,konvulsiyon,adele zafiyeti ve solunum kasları paralizisi sonucu ölüm görülebilir. Tedavi;kusturma ve mide lavajı uygulandıktan sonra hastaya süt, yumurta akı ya da sabun solüsyonu verilir.Solunum oksijenle desteklenir;konvülsiyonlar için kısa etkili barbitüratlar veya i.v. diazepam verilir.
Anahtar Kelimeler: Zefiran Forte {100 ml Solüsyon Şişe} prospektüsü, neler için kullanılır, etkileri, Zefiran Forte {100 ml Solüsyon Şişe} yan etkileri, Zefiran Forte {100 ml Solüsyon Şişe} fiyatı, ilaç bilgileri