Efedrin Arsan 50 Mg 20 Tablet

# A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
ÖNEMLİ UYARI:
Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir!
Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından sitemiz sorumlu tutulamaz.

Üretici Firma Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş.

Etken Madde: Efedrin HCL

Kategori: Kardiyovasküler (Kardiyoloji) ve Serebrovasküler Sistem/Sempatomimetik

Fiyat 0 TL

Barkod No 8699570010018

Formülü:

Her bir ampulde:
Efedrin hidroklorür 0.050 g,
Sodyum klorür 0.009 g,
İnjeksiyonluk su k.m 1 ml

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

- Bronkospazm : Hafif bronşiyal astım, kronik bronşit, amfizem ve diğer obstrüktif pulmoner hastalıklarla ilgili olarak ortaya çıkan reversible bronkospazmda bronkodilatör olarak kullanılır. Ağır vakalarda ve anafilaktik reaksiyonlarda subkütan epinefrin tercih edilmelidir.
- Hipotansiyon ve şok : Yeterli sıvı hacmi oluştuktan sonra ortaya çıkan şokun tedavisinde hemodinamik dengesizlikleri düzeltmek amacıyla kardiyak stimülasyon ve vazodilatasyon oluşturmak için kullanılır.
- Anestezide görülen hipotansiyon : Spinal anestezi esnasında görülen hipotansiyonun önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır. Efedrinin spinal anestezide kullanımı esnasında hipotansiyon çok sık oluşmadığından ve böyle bir durumda acil tedavi uygulanma olasılığı yüksek olduğundan, spinal anestezide ortaya çıkan hipotansiyon profilaksisinde efedrin kullanımı değerlendirilmektedir. . Genel anestezide görülen hipotansiyonun tedavisinde efedrin kullanılabilir; ancak kardiyak aritmi oluşma olasılığı gözönünde bulundurulmalıdır.
- Aritmiler : Efedrin atrioventriküler nod blokajının neden olduğu senkopal episodların ve bradikardinin tedavisinde geçici ventriküler hız desteği sağlamak amacıyla kullanılır. İlaç, Adams-Stokes hastalığında ve karotid sinüs sendromunda da etkilidir; ancak isoproterenolün etkinliği daha yüksektir.

Kontrendikasyonları:

Hipertansiyon, tireotoksikoz, feokromsitoma, dar açılı glokom, prostat hipertrofisi, kalp hastalığı ve serebrovasküler yetmezlikte kontrendikedir.
Efedrin ayrıca geriatik hastalarda, diabette, prostat hiperrofisinde, organik kalp hastalıkları ve aritmilerde akut ve kronik böbrek yetmezliğinde son derece dikkatle kullanılmalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. Gebelerde, yaşlılarda, uyku zorluğu çekenlerde ve laktasyonda kullanılmamalıdır. Alko, ergo alkaloidleri, oksitosin, dijital ve halotanla birlikte kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Hipertansiyon, zonklayıcı baş ağrısı, prekardial ağrı, anpreksi, anksiyete, ajitasyon, insomni, tremor, hiperrefleksi, çarpıntı, taşikardi, ekstrasistoller, aritmiler, üriner retansiyon.

İlaç etkileşimleri:

Diğer sempatomimetik ajanlar efedrinin tesirini kuvvetlendirir. Fentolamin alfa adrenoseptörleri ve efedrinin pressör etkisini bloke eder. Propranolol beta reseptörlerin blokajı dolayısıyla efedrinin kardiak ve bronkodilatatör etkilerini kaldırır. Atropin refleks bradikardisine engel olduğundan efedrin pressör etkisini arttırır. Efedrin MAO inhibitörlerinden sonra verilmemelidir. Hipertansif krizlere yol açabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Tablet: erişkinlerde her 4 saatte bir 1/2-1 tablet, Çocuklarda 4-6 eşit kısımda uygulanan 3mg/kg dozda kullanılır. Akut astım nöbetlerinde tek doz halinde 1-2 tablet kullanılır. Ampul: Erişkinlerde s.c. yolla 20mg/gün dozda kullanılır. Max. günlük doz 120mg'dır.
Anahtar Kelimeler: Efedrin Arsan 50 Mg 20 Tablet prospektüsü, neler için kullanılır, etkileri, Efedrin Arsan 50 Mg 20 Tablet yan etkileri, Efedrin Arsan 50 Mg 20 Tablet fiyatı, ilaç bilgileri