Inhibril {10 mg 30 Tablet Blister Ambalaj}

# A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
ÖNEMLİ UYARI:
Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir!
Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından sitemiz sorumlu tutulamaz.

Üretici Firma Yurtoğlu Farma İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.

Etken Madde:

Kategori: Kardiyovasküler (Kardiyoloji) ve Serebrovasküler Sistem/Antihipertansif (ACE inhibitörü)

Fiyat 0 TL

Formülü:

Lisinopril,10 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Esansiyel hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği, renovasküler hipertansiyon tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Gebelikte ve laktasyonda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Diüretiklerle birlikte kullanımda doz 1/4 oranda azaltılır. Renal yetmezliği olan hastalarda dikkatle kullanılır. Aort darlığı, mitral darlık, hipertrofik kardiyomiyopati, anjionörotik ödem, primer hiperaldosteronizm ve renal transplantasyonda yarar ve zarar oranı değerlendirildikten sonra kullanılmalıdır. Diüretik ve beta blokörlerle etkisi artar. Analjezik ve antienflamatuar ilaçlar etkisini azaltırlar. Fazla tuz kullanılması hipotansif etkiyi azaltır. Alkol antihipertansif etkiyi arttırır. Diabetik hastalarda hiperpotasemi riskini artırır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, kramp, ortostatik hipotansiyon, bulantı diyare ve anjionorotik ödem gibi yan etkiler görülür.

İlaç etkileşimleri:

Hipotansif etkisi olan anesteziklerle birlikte kullanıldığında arteriyel hipotansiyon oluşabilir.Oral hipoglisemik ilaçların ve insülinin etkisini potansiyelize edebilir. Diğer antihipertansif ilaçlarla birlikte kullanıldığında aditif etki oluşabilir. NSAİ ilaçlarla birlikte kullanıldığında antihipertansif etki azalabilir. Digoksinin plazma konsantrasyonlarını artırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

1x2,5mg/gün dozda başlanır, daha sonra 1x5-20mg/gün idame dozunda kullanılır. Bir defalık max. günlük doz 40mg'dır. Diüretik kullanan hastalarda tedaviye başlamadan 2-5 gün önce diüretik kulanımına son verilmelidir.
Anahtar Kelimeler: Inhibril {10 mg 30 Tablet Blister Ambalaj} prospektüsü, neler için kullanılır, etkileri, Inhibril {10 mg 30 Tablet Blister Ambalaj} yan etkileri, Inhibril {10 mg 30 Tablet Blister Ambalaj} fiyatı, ilaç bilgileri