Salofalk 500 Mg 100 Ent. Tablet

# A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
ÖNEMLİ UYARI:
Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir!
Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından sitemiz sorumlu tutulamaz.

Üretici Firma Ali Raif İlaç San. A.Ş. ARİS

Etken Madde: Mesalazin

Kategori: Gastroenteroloji & Hepatoloji/Antienflamatuar

Fiyat 72,51 TL

Barkod No 8699543040073

Formülü:

1 Supozituar 250mg 5-aminosalisilik asit içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ülseratif kolit (akut vakaların tedavisinde ve hastalığın tekrarını önlemek için).

Kontrendikasyonları:

Ciddi karaciğer ve böbrek fonksiyona bozukluklarında ve gastro-duodenal ülser vakalarında, patolojik kanama eğilimi görülen vakalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Salofalk, gebeliğin son birkaç haftasında, yeni doğmuş bebeklerin tedavisinde kullanılmamalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında, ancak tıbbi zaruret olduğu takdirde kullanılmalıdır. Emzirme sırasındaki kullanım için yeterli bilgi henüz mevcut değildir. Ancak, ilacı kullanan anneler, bebeklerini emzirmekten kaçınmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Alerjik cilt kızarmaları, ilaç tedavisine bağlı hiperpreksia, bronş spazmı ve LE benzeri (Lupus erythematosus benzeri sendrom) sendromlar gibi doza bağlı olmayan aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Yüksek methemoglobin seviyelerine rastlanabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Salofalk ile birlikte alındığında sülfonilürelerin hipoglisemik etkisi artabilir. Kumarin türevleri, metotreksat, probenesid, sülfinpirazon, spironolakton, furosemid ve rifampisin gibi ilaçlarla etkileşe-bileceği hatırda tutulmalıdır. Salofalk, glukokortikoidlerin midedeki advers etkilerini şiddetlendirebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Başka şekilde tavsiye edilmedikçe, akut enflamatuar semptomları için sabah, öğle ve akşam ikişer Salofalk Supozituar rektal yoldan tatbik edilir. Hastalığın tekrarını önlemek için yapılan idame tedavisinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere birer supozituar rektal yoldan uygulanır.

Salofalk Supozituar ile tedavi gerek akut enflamatuar dönemlerde, gerekse uzun süreli tedavilerde istenen terapötik başarıya ulaşmak için bilinçli ve muntazam olarak uygulanmalıdır.

Dozaşımı ve Tedavisi:

Dozaşımı durumunda gastrik lavaj, diürezi teşvik etmek için i.v. elektrolit transfüzyonu yapılır. Spesifik bir antidotu yoktur.
Anahtar Kelimeler: Salofalk 500 Mg 100 Ent. Tablet prospektüsü, neler için kullanılır, etkileri, Salofalk 500 Mg 100 Ent. Tablet yan etkileri, Salofalk 500 Mg 100 Ent. Tablet fiyatı, ilaç bilgileri