Kayak Malzemeleri ve Kayak Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin Kayak Kıyafetleri

Kış sporları denilince akla ilk gelen spor dallarından biri olan kayak, denge ve kontrol üzerine kurulu bireysel hakimiyet gerektiren bir spordur. Hemen her spor dalında olduğu gibi kayak da kendine has malzemelerle yapılır. Bu makalemde kayak sporuna yeni başlayanlar için olmazsa olmaz kayak kıyafetlerini anlatacak, satın almanın yanı sıra kiralama imkanı da bulunan kayak kıyafetlerinin neler olduğunu sizlerle paylaşacağım.

Malumunuz üzere kayak kar olan merkezlerde belirli bir alt yapının varlığı ile yapılabilen bir spordur. Kayak sporuna ilgi duyan ve yeni başlayacak olanlara öncelikli önerim, acemi platformlarının ve teknik donanımın doğru planlandığı uygun pist ortamına sahip kayak tesislerinin tercih edilmesi olacaktır. Donanımlı kayak tesisleri yeni kayakçılara kayak malzemesi tedariki yönünde kiralama hizmeti verirken, profesyonel hocalar eşliğinde de kayak sporunu öğrenme fırsatı sunar.

Bu küçük uyarıdan sonra kayak yapmak isteyenlerin öncelikli edinmesi gereken kayak malzemeleri nedir, gelin hep birlikte bakalım. Kar olan ortamların ısı derecesi malum. Bu spora gönül verenlerin bilmesi gereken en önemli şey, soğuk bir ortamda spor yapılacak olmasıdır. Üstelik sürekli hareket ve enerji hava ne kadar soğuk olursa olsun pek çok güce dayalı spor dalında olduğu gibi terlemenize de sebep olacaktır. İşte bu detaylar seçilmesi gereken kayak kıyafetinizin kayak sporuna uygun olmasını zorunlu kılar. Peki, nedir temel kayak malzemeleri?

Kar montu ya da diğer bir deyişle kayak montu, kayak pantolonu, polar üstler, eldiven, bere, maske, içlik, çorap, gözlük en temel kayak kıyafetlerini oluşturur. Bu kıyafetlerin özel malzemelerden üretilmiş olması ve kayak sporuna uygun tasarlanmış olması önemlidir. Sympateks ya da Goreteks denilen su geçirmeyen kumaşlar tüm kayak malzemelerinde kullanılan kumaş türüdür. Kayak kıyafetlerinizi bu kumaş seçeneğinden yapılmış ürünlerden satın almanızı öneririm. Böylece yoğun bir kar yağışı ile karşılaşır ya da kayak yaparken düşerseniz ki yeni başlayanların ilk öğrenmesi gereken şey düşmedir, kıyafetlerinizin ıslanması ya da içine kar girerek iç donanımınızı hatta sizi ıslatmasını, üşütmesini önlemiş olursunuz.

Kayak kıyafetlerinin seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken nokta, kıyafetin sizi ya da kayak sporunu yapmayı planlayan sporcuyu sıcak ve kuru tutacak niteliklere sahip olmasıdır. Kıyafetin rengi, şıklığı, deseni ya da diğer estetik özellikleri ikinci sırada gelmelidir. Kayak montu ve kayak pantolonu, kayak sporu yapacak kişi için adeta bir kalkan niteliği taşır. Kayak pantolonunu seçerken önünüze iki seçenek çıkacak pantolon ya da tulum. Özellikle çocuklar için bel ve sırt bölgesinde ekstra koruma sağlayan tulumlar tercih ediliyor. Tercihiniz hangi yönde olursa olsun bu doğru, bu yanlış diye bir seçenek yok. Her ikisini de seçebilirsiniz, tercih sizin.

Kayak kıyafetlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay, çorap seçimidir. Kayak sporunun en ağır yükünü bacak ve ayakların çektiği göz önüne alınırsa, ayakların doğru korunması ve konforunun ne denli önemli olduğu anlaşılmış olur. Ayrıca ayakların üşütülmemesi için de kar çorabı seçimi önemlidir. Kayak ve kayak malzemeleri satan mağazaların pek çoğunda bu spora uygun çorap seçenekleri bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken: çorapların konçlu, yün ve dikişsiz olmalarıdır.

Kayak kıyafetlerinde ikinci önemli detay eldivenler. Kar üzerinde yapılan bu sporda en önemlisi ellerin üşümemesi ve ıslanmamasıdır. Bu nedenle seçilecek eldiven, düşme, kalkma sıralarında en çok destek alınan ellerimizi koruyucu şekilde olmalıdır. Yün ya da polar eldivenler zamanla ıslanır ve suyu adeta bir sünger gibi çeker. Kayak sırasında fark etmediğiniz bu detay yüzünden elleriniz zamanla his kaybı yaşar ve donma noktasına gelebilir. Soğuğun sizi ısırmasının ne demek olduğunu deneyimlemek istemiyorsanız kayak eldivenlerinizi Sympateks ya da Goreteks kumaş seçeneklerinden yapmalısınız.

Kayak sporunda korunması gereken bir diğer önemli yer, yüzünüzdür. Bunun için maske kullanabilir, başınızı ve kulaklarınızı koruyacak bere ve kulaklıklar takabilirsiniz. Gözlük ise unutulmaması gereken bir detaydır. Dikkat ederseniz aksesuar olarak gözlükten bahsetmiyorum. Aniden bastıran bir tipi, kar fırtınası ya da kardan yansıyarak göz alan güneş, gözlüksüz olunması halinde görüş mesafesinin neredeyse yok olması anlamına gelir ki bunu hiç birimiz istemeyiz, öyle değil mi? İyi marka bir kar gözlüğüne sahip olmak önemlidir. Tıpkı dalış gözlükleri gibi kar gözlükleri de buğulanma yaparlar. Marka ve malzeme yaşanan buğulanmanın en aza indirgenmesinde önem taşır. Bu nedenle bu detayı göz ardı etmeyin.

Dış etkenlerden gelecek etkilenmeyi neredeyse minimuma indirdikten sonra iç giyimde nelere dikkat edilmeli kısaca ona da bir bakalım. Termal içlik kullanımı son yıllarda kayak sporu ile uğraşanlar için neredeyse bir vazgeçilmez. Termal içlik bedenin terlemesi durumunda teri emerek sporcunun soğuk almasını önleyici özelliktedir. Bu nedenle tercih edebilirsiniz. Aşırı kalın ve kat kat giyinmek vücudun hava sirkülasyonuna engel olacağından kıyafete bağlı terlemenin yaşanmaması için katların azaltılması önemlidir. İnce polar üstlüklerin mont içine giyilmesi de uygundur.


Makale Kaynağı: Can Deniz Ö. - MakaleMarketi.com